नेपाल भाषाका महाकवि जोशीको शालिक अनावरण

दूरबिन नेपाल     १० चैत्र २०७४, शनिबार १३:४८    

नेपाल भाषाका महाकवि जोशीको शालिक अनावरण

काठमाडौँ, १० चैत/ नेपाल भाषाका महाकवि गिरिजाप्रसाद जोशीको ८० औँ जन्म जयन्तीका अवसरमा शंखरापुर नगरपालिकाको साँखुमा निर्मित उहाँको शालिक अनावरण गरिएको छ ।

शताब्दी पुरुष सत्यमोहन जोशीले आज आयोजित कार्यक्रममा स्वर्गीय जोशीको शालिक अनावरण गर्नुभएको हो ।

PlutonicTech

सो अवसरमा उहाँले नेपाल भाषाको श्रीवृद्धिमा स्वर्गीय जोशीले महत्वपूर्ण योगदान गरेको उल्लेख गर्दै साहित्यकार जोशीको अल्पायुमै निधन भएपनि उहाँले नेपाल भाषामा कथा, काव्य, उपन्यास, नाटकलगायत विधाको साहित्य रचना गर्नुभएको बताउनुभयो ।

महाकवि जोशीको सिलौटा (ल्वहमा) महाकाव्य शास्त्रीय सिद्धान्तमा आधारित भई रचना गरिएको पनि शताब्दी पुरुष जोशीले जानकारी दिनुभयो ।

स्वर्गीय जोशीका नेपाल भाषामा लेखिएका तीन दर्जनभन्दा बढी कृति प्रकाशित भएको उहाँका छोरा यचु जोशीले राससलाई जानकारी दिनुभयो । स्वर्गीय जोशीको शालिक सक्व कृषि फार्मका संस्थापक इन्जिनीयर राजदास श्रेष्ठले निर्माण गराउनुभएको सो अवसरमा जानकारी गराइयो ।

Bhatta Law & Associate

सोहि अवसरमा नेपाल भाषाका कविद्वय मथुरा सायमी र दुर्गालाल श्रेष्ठले निर्मला श्रेष्ठ र भ्यालेन्टिना श्रेष्ठका नाममा निर्माण भएको पुस्तकालय (स्वफु कोठी) को उद्घाटन गर्नुभयो ।

निर्मलाका नाममा निर्माण भएको पुस्तकालयमा नेपाल भाषाका र भ्यालेन्टिनाका नाममा निर्माण भएको पुस्तकालयमा विविध भाषाका पुस्तक संग्रह गरिएको छ । कार्यक्रममा शताब्दी पुरुष जोशीले दुवै साहित्यकारलाई सम्मान पनि गर्नुभयो ।

कार्यक्रममा नेपाल र नेपाली भाषाको कविता प्रतियोगिता पनि आयोजना गरियो । नेपाल भाषाको कविता प्रतियोगितामा प्रेममान चित्रकार पहिलो, रामकृष्ण सिंह दोस्रो, भूपेन्द्रमान श्रेष्ठ तेस्रो, श्रीलक्ष्मी श्रेष्ठ र नरेन्द्रमान किपुले सान्त्वना पुरस्कार प्राप्त गर्नुभयो । पुरस्कृतलाई क्रमशः रु पाँच हजार, चार हजार, तीन हजार र दुई÷दुई हजार नगदसहित प्रमाणपत्र प्रदान गरियो ।

यसैगरी नेपाली भाषाको उत्कृष्ट कविता सुनाएकामा कान्छाप्रसाद तिवारीलाई पनि रु पाँच हजार नगदसहित प्रमाण पत्र प्रदान गरियो । विसं १९९५ चैत्र कृष्ण द्वादशीका दिन साँखुमा जन्मनुभएका महाकवि जोशीको २०४४ साल भदौ २२ गते निधन भएको थियो । रासस


१० चैत्र २०७४, शनिबार १३:४८ मा प्रकाशित