न्युयोर्कमा गैर आवासिय नेपाली संघ अमेरिकाको भवन बन्ने एक दिनमा नै एक लाख डलर भन्दा बढिको कबोल

दूरबिन नेपाल     २१ भाद्र २०७६, शनिबार ०४:५८    

दूरबिन नेपाल, न्युयोर्क

देश बाहिर सवै भन्दा बढि नेपालीको स्थायी बसोवास भएको देश अमेरिकामा गैर आवासिय नेपाली संघ अमेरिकाले आफ्नो सामुदायिक भवन निर्माण गर्ने भएको छ । यसका लागि न्युयोर्क च्याप्टरले गृहकार्य शुरु गरेको छ । शुक्रबार साँझ न्यूयोर्कमा आयोजित उत्तर पूर्व क्षेत्रको भेलामा च्याप्टर सभापति रामहरि अधिकारीले भवन निर्माणका लागि गरेको प्रस्तावको सह्राना गर्दै सहभागिले हलबाटै एक लाख डलर भन्दा बढिको प्रतिबद्धता जनाएका छन् ।

सामुदायिक भवन निर्माणको लागि एनआरएनए अमेरिकाका सभापति सुनिल साह, निवर्तमान सभापति डा केशव पौडेल र पूर्व सभापति खगेन्द्र जीशीले जनही २०–२० हजार डलर रकम सहयोग गर्ने घोषणा गरे । डा बिनोद थापाले २० हजार एक, बुद्धि सागर सुवेदीले १० हजार त्यस्तै डिआरसी नविन शेरचन, कृष्ण जिवी पन्त, श्री पराजुली, रामसी पोखरेल र रविना थापाले जनही पाँच– पाँच हजार सहयोगको घोषणा गरे ।

कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि न्युयोर्कस्थित नेपाली बाणिज्य दुतावासका महावाणिज्यदुत पुष्पराज भट्टराईले सामुदायिक भवन निर्माणको लागि सबै समुदायलाई समेट्नु पर्ने तथा सर्वपक्षीय र विज्ञ सहितको समिति बनाउन सुझाव दिए । सामुदायिक भवनले समग्र नेपालको प्रतिनिधित्व झल्काउन सक्नुपर्नेमा जोड दिंदै महाबाणिज्यदुत भट्टराईले न्युयोर्क राज्यबाट पाउन सकिने सेवा सुविधाको बारेमापनि पहल गर्नुपर्ने बताए । सामुदायिक भवन निर्माणको लागि आफ्नो तर्फबाट सहयोग गर्ने जनसम्पर्क समितिका सभापति आनन्द बिष्ट र पुर्व संयोजक बिष्णु सुवेदीले प्रतिबद्धता जनाए । यसैगरि एनआरएनए अमेरिकाका निवर्तमान बोर्ड सदस्य सञ्जय थापाले सबैलाई समेटेर अघि बढेमा सामुदायिक भवन निर्माण कार्य छिट्टै सकिनेमा जोड दिए ।

मिलापका लागि अलाप

अमेरिकाको न्युयोर्कमा गैर आवासीय नेपाली संघ राष्ट्रिय समन्वय परिषद अमेरिका, नर्थइष्ट समिति र न्युयोर्क च्याप्टरले आयोजना गरेको कार्यक्रममा एनआरएनका अभियन्ताहरुले अमेरिकाबाट धेरै उमेदवार भएका कारण पहिलापनि चुनाव हारिएकोले यसपटक सुझबुझपुर्ण कदम चाल्नुपर्नेमा जोड दिएका छन ।


एनआरएनए अमेरिकाका निवर्तमान सभापति तथा आइसीसीमा महासचिवका उमेदवार डा. केशव पौडेलले अमेरिकाबाट आकांक्षी बन्नेहरुले एकआपसमा छफफल गरी सहमति पुग्न पर्नेमा जोड दिए । डा. पौडेलले सबैपक्षलाई समेटेर जान आफु तयार भएकोले सबैलाई सहयोग गर्न आग्रह गरे ।

त्यस्तै कार्यक्रममा एनआरएनए अमेरिकाका पूर्व अध्यक्ष खगेन्द्र जीशीले धेरै संख्यामा सदस्यहरु भएरपनि एनआरएनएको निर्वाचनमा अमेरिका रित्तो हात फर्किनु परेको तितो विगतलाई भुलाउन पनि अमेरिकाका उमेदवार हुनेहरुविचमा सहमति हुनुपर्नेमा जोड दिए । एनआरएनए अमेरिकाका नवनिर्वाचत सभापति शुनिल साहले एनआरएनएको विश्व सम्मेलनमा अमेरिकाले अविस्मरणीय छाप छोड्नुपर्ने भन्दै अबको आइसीसीमा अमेरिकाबाट उठने उमेदवारलाई जिताउनुपर्नेमा जोड दिए । कार्यक्रममा रामसी पोखरेल, नविन शेरचन तथा रुविना थापा लगायतले पनि आइसीसीमा आफ्नो उमेदवारीबारे जानकारी गराउंदै सहयोगको लागि आग्रह गरे ।
आगामी अक्टोबरमा काठमाडौमा गैर आवासीय नेपाली अन्तर्राष्ट्रिय समन्वय परिषदको विश्व सम्मेलन हुंदैछ । सोही सम्मेलनमा आगामि दुई बर्षको लागि नयाँ कार्यसमितिको चयन गर्नेछ ।

कार्यक्रममा एनआरएनए न्युयोर्क च्याप्टरमा निवर्तमान पदाधिकारीहरुलाई बिदाइपनि गरिएको थियो । कार्यक्रम न्युयोर्कस्थित एल्महस्र्ट हसिपटलको हलमा भएको थियो ।


२१ भाद्र २०७६, शनिबार ०४:५८ मा प्रकाशित