‘डाका’ कार्यक्रममा रहेका मध्ये दश प्रतिशत अपराधिक घटनामा संलग्न : यूएससीआइस

दूरबिन नेपाल     २ मंसिर २०७६, सोमबार २०:२१    

‘डाका’ कार्यक्रममा रहेका मध्ये दश प्रतिशत अपराधिक घटनामा संलग्न : यूएससीआइस

अमेरिका :  संयुक्त राज्य अमेरिकाको नागरिकता र आप्रवासन सेवाले शनिबार सार्वजनिक गरेको तथ्याङ्क अनुसार डिफर्ड एक्शन फर चाइल्डहुड अराइभल (डाका) अन्तर्गत रहेका दश प्रतिशत भन्दा वढि आप्रवासीहरु विभित्र अपराध अन्तर्गत पक्राउ परेको उल्लेख गरेको छ ।

 

पूर्व राष्ट्रपति ओबामा प्रशासनले २०१२ सम्ममा १८ वर्ष उमेर अगावै अमेरिकामा प्रवेश गरेका तर बैधानिक रूपमा अमेरिका बस्न कागज पत्र नभएकाहरूका लागि डाका कार्यक्रम ल्याएको थियो । तर सन् २०१७ मा ट्रम्प प्रशासनले डाका कार्यक्रम अवैधानिक रहेको दावी गर्दे खारेजीको प्रक्रिया अघि वढाएको थियो  । हाल उत्त मुद्दा अमेरिकी सर्वोच्च अदालतमा विचाराधिन अवस्थामा रहेको छ ।

PlutonicTech

 

यूएससिआइसको तथ्याङ्कमा डाका कार्यक्रम अन्तर्गत रहेका ७९ हजार ३ सय ९८ आप्रवासीहरु मादक पदार्थ सेवनगरी सवारी चलाएको तथा यौन दुर्व्यहार  लगायतका विभिन्न गम्भिर र हिंसात्मक अपराधमा संलग्न रहेको जनाएको छ ।

 

युएससीआईएसका कार्यवाहक निर्देशक केन कुइन्सेलीले डाका अमेरिकी अध्यागनमा एउटा मुद्दाकोरुपमा कानुनी प्रक्रियामा   रहेकोले यस सम्वन्धमा अमेरिकी जनतालाई पारदर्शी जानकारी गराउन आफुहरूको  कर्तव्य रहेको वताएका  छन् ।

यद्यपि यसै  नोभेम्बर १२ मा अमेरीकी सर्वोच्च अदालतले डाकाको समाप्ती र यस विरुद्द तर्क प्रस्तुत गरेपनि अन्तिम फैसला गरेको छैन ।

Bhatta Law & Associate

राष्ट्रपति ट्रम्पले सोही दिन ट्विट गर्दै डाका मार्फत रहेका अधिकासं आप्रवासीहरु अपराधिक घटनामा संलग्न रहेको वताएका थिए ।


२ मंसिर २०७६, सोमबार २०:२१ मा प्रकाशित